7.5.2018 / Gösterim Sayısı : 242

Ağrılı Arıcılar Balmumu Petek Üretim Makinasına Kavuştu

Temel Petek Üretim Makinası Ağrı ilinde arıcılık yapan arıcıların önünde engel teşkil eden ve İl arıcılığın gelişememesine neden olan ve eksiklik olarak İlimiz arıcılarının karşısına çıkan büyük bir sorun olmuştur. Makinenin temini ile balmumu üretiminin İl içerisinde gerçekleştirilmesi ve dolayısıyla arıcılarımızın dışarıya olan bağımlılığının ortadan kaldırılması ve bu ürüne ulaşımın kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Yürütülen proje ile Ağrı iline 1 adet temel petek üretim makinası kazandırıldı.

 Ağrı Valiliği, Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ağrı İli merkez İlçe ve Köylerine Hizmet Götürme Birliğinin yaptığı ortak çalışmalar sonucu İlimize bir adet 1 Sıralı Otomatik Balmumu Petek Üretim Makinası kazandırıldı.

Proje kapsamında İlimizde arı ürünleri ile alakalı ticaret yapan yerli 196 kişi, yöreye arıcılık yapmak amacı ile dışarı illerden gelen 129 adet gezginci arıcı ve arı ürünleri tüketen bütün tüketiciler projeden faydalanacaklardır. İl arıcıları bu ihtiyaçları için artık komşu İllere gitmeyecekler. Arı ürünlerinde üretim maliyeti düşecek, Kaliteli Bal ve diğer arı ürünleri daha ucuza tüketiciye sunulacaktır. Böylece İldeki kovan sayısında artışlar olacak, Arıcılık daha da ekonomik hale geleceğinden arıcılıkla uğraşan çiftçi sayısında artacaktır.

Temel Petek Üretim Makinası saatte 15 kg balmumunu temel petek haline getirme kapasitesine sahiptir. Hız kontrol cihazı ile istenilen hızda balmumu kg/saat ayarı yapılabilir. Enerji tüketimi maksimum 3 kw/saattir. Makine çalışırken istenilen boyda kesim yapılabilmektedir.

Temel Petek Üretim Makinası 25.04.2018 tarihinde Ağrı Belediyesi Hayvan Pazarı içerisinde kiralanan binada kurulumu yapılmış olup, İlimizdeki arıcılar ürettikleri balmumunu buraya getirerek kalıplar halinde temel petek olarak alabileceklerdir.


''