T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

Yayın Tarihi : 22.5.2019

Birleşmiş Milletler Teşkilatı Uluslararası Sütçülük Federasyonu ( IDF ) 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda tüm ülkelerde 21-25 Mayıs Haftasının Dünya Süt Haftası olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Ülkemizde ise 1991 yılından itibaren Dünya Süt Haftası kutlanmaktadır.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personelince Atatürk İlkokulunda toplam 100 kişi olmak üzere 1 ve 2 'nci sınıf öğrencilerine bir program düzenlendi.

Yapılan programda; insanın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için süt ve süt ürünlerinin vazgeçilmez gıdalar arasında yer aldığı, sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkısının yanı sıra içeriğindeki kalsiyum nedeniyle kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklardan korunmak için sütün düzenli olarak tüketilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca sütün; özellikle çocuklar için büyüme ve gelişmeyi sağlayan, beynin gelişmesine destek olan, göz, deri ve diş sağlığını koruyan, hücreleri onaran, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiren ve enerji veren vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğu anlatıldı.

Programın sonunda öğrencilere süt tüketimi ve sütün faydaları ile ilgili video izlettirilerek; süt ikramı yapıldı. Süt ikramı ile birlikte bilgilendirme amaçlı broşürler dağıtıldı.