T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"ÜREME VERİMLİLİĞİ PROJESİ, ETÇİ IRKLAR VE MELEZLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI, SÜRÜ BÜYÜTME VE YENİLEME DESTEKLEMESİ’’ KAPSAMINDA İLİMİZDE TOPLANTI YAPILDI

Yayın Tarihi : 27.6.2019

Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde Hayvancılık Genel Müdürlüğünce ilimizde'' Üreme Verimliliği Projesi, Etçi Irklar ve Melezlerinin Yaygınlaştırılması, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteklemesi'' kapsamında toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Ömer Faruk Tuncer, Daire Başkanımız Sayın Emre GÜRÇAY, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN, Bakanlığımızın konu ile ilgili uzman ekipleri, Şube Müdürlerimiz, Sektör Temsilcileri, Serbest Veteriner Hekimler, Kamu Çalışanları, Muhtarlarımız ve Kıymetli Çiftçilerimiz katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN Bakanlığımızın'' Üreme Verimliliği Projesi, Etçi Irklar ve Melezlerinin Yaygınlaştırılması, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteklemesi'' konularına değindi. Engin yaptığı açıklamalarda; İlimizin gerek mera varlığı gerekse hayvan varlığı açısından Ülke ve Bölgedeki önemine vurgu yaptı. Sadece 2018 yılı itibari ile 150 milyon TL destek verildiğini belirten ENGİN, Hayvancılık Genel Müdürlüğü ukdesinde yürütülen çalışmaların Ülkemiz hayvancılık politikasına yön vereceğini 2023 ve 2050 hedefleri doğrultusunda istenilen seviyeye ulaşmasında kolektif çalışmanın gerekli olduğunu söyledi. Ülkemiz hayvancılığının kanayan yarası durumuna gelen buzağı kayıplarının önüne geçmek için sektör temsilcileri, personelimiz ve çiftçilerimiz ile birlikte mücadele edeceklerine değinen ENGİN temenni edilen hedeflere ulaşmanın yolunun buzağı kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir bir tarım politikası geliştirilmesi ile olacağını" söyledi.