T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TIBBİ ve AROMATİK BİTKİLER KURSU BAŞLADI

Yayın Tarihi : 3.7.2019

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR ortak protokolü ile 40 çiftçiye Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konulu kurs verilmeye başladı.

Yapılan kurs ile ilgili açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürdü Kenan ENGİN; "İlimizdeki Aromatik Bitkilerin önemine vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti. '' Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubemiz tarafından İlimizde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin demonstrasyonuna 2015 yılında başladık ve 3 üretim sezonunda denemelerini yapmış olduğumuz Kinoa, Çörek Otu ,Karabuğday ve Aspirde önemli derecede verim elde ettik. Bu çalışmaları Siyez ve Kavılca buğdaylarıyla da zenginleştirip Ağrı'nın tanıtımını her yıl daha da artırdık. Özellikle Batı Anadolu bölgelerinde yetiştirilen ürünlerin sadece bu bölgelerde değil,  Doğu Anadolu bölgemizde de yetiştirilebileceğini bakanlıktan gelen uzman personele de gösterebildik" diyerek ENGİN genç çiftçilere azimli, kararlı  ve çalışkan olmaları gerektiğini söyledi.''

İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli uzaman personel tarafından verilen eğitim 21 gün sürecek.

2017 yılından bu yana çiftçi eğitim kurslarına başladığımız bu projede, 2020 yılında daha fazla çiftçiye eğitim verileceği hedeflenmektedir.

Kursun bitiminde kursiyerlere Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifikaları verilerek; İŞKUR tarafından da kursiyerlere günlük katılım ücreti verilecektir.