T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Valimiz Süleyman ELBAN İle Beraberindeki Heyet TRT Park Mesire Alanında Kurulan Meyve Bahçesini Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 2.8.2019

Ziyarete Ağrı Valisi Süleyman Elban, İl Özel İdare Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, TKK Müdürü Ünal Kavurmacı ve İl Müdürlüğümüz Meyvecilik Projesi Yürütme Ekibi katıldı.

Ziyaret esnasında yaptığı incelemeden sonra açıklama yapan Ağrı Valisi Süleyman ELBAN; kent genelinde kurulan meyve bahçelerinde dikilen ağaçlardan %90 oranında başarı sağlandığını belirtti. Elban: "Biz geçen yıl ilimizde 635 dönüm meyve bahçesi kurduk. Merkez ilçe ve diğer yedi ilçemizle beraber. Elma, armut, ceviz, vişne, kayısı ve kiraz olmak üzere. Bu yılda yaklaşık 5 bin dönümlük bir alana yine meyve bahçesi kurduk. Yaptığımız meyve bahçelerinin 5 dönümden daha küçük, 10 dönümden de daha büyük yapmadık. Özellikle bölgemize uyum sağlayıp sağlamadığını görmek için. Geçen yıl diktiklerimiz %90 oranında başarı sağladı. Meyve fidanlarımız tuttu. Bu sene meyvelerde var. Diktiğimiz fidanlarımız tuttu. Arkadaşlarımız düzenli olarak bunları kontrol ediyor. Şu ana kadar bu sene diktiklerimizde de %90 üzerinde bir başarı var. Vatandaşlarımız da bundan gayet memnun. Şimdi burada ise 1200 dönümlük bir alanımız var. Burası bizim Valilik ve Özel İdaremize ait ortak bir alan. Biz bu alanın tamamını ağaçlandırıyoruz. Yaklaşık 27-28 Bin ağaç dikiyoruz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz yer ise aynı zamanda meyve ağacı diktiğimiz yer. Yani biz bu alanın büyük bir kısmına diğer yapraklı ağaçlar, küçük bir bölümünü iğne yapraklı ağaçlar, bir alanını da meyve ağaçları diktik. Dolayısıyla burası, Ağrı halkının mesire alanı olsun istedik. Buraya gelsinler pikniklerini yapsınlar. Aileleri ile birlikte ağaçların dibine kadar gelip, piknik yapsınlar istedik.

"Yeşil Ağrı olsun istiyoruz" Kent genelinde yürütülen proje kapsamında kurulan meyve bahçeleri ile birlikte Ağrı'yı yemyeşil bir görünüme kavuşturmayı hedeflediklerini dile getiren Elban, yapılan çalışmalara, vatandaşların olumlu tepki verdiğini ifade etti. Elban:" Bu alanın bir bölümüne meyve bahçesi yaparak, projenin somut olarak burada da kamuya ait bölümünü görüyoruz. Dolayısıyla her vatandaş meyve bahçesi kurmadı. Her vatandaşın meyve bahçesi de yok. Onlarda aileleri ile birlikte bizim fidanlarımızı görecekler. Onların büyümesine şahitlik edecekler. Belki onlarda gözetecek, koruyacak. Biraz büyüdükten sonrada onlarda bunun meyvesinden faydalanacaklar. İlimizde inşallah burası bir pilot uygulama, bir örnek olur diye düşünüyoruz. Diğer kırsal bölgelerimizde de hem meyve hem diğer ağaçlarla birlikte ağaçlandırma faaliyeti hız kazanır. Böyle bir kırsal yapıdan, kurak yapıdan, çıplak dağ, tepelerden artık yem yeşil bir Ağrı'ya doğruda gitmiş oluruz. Yemyeşil bir Ağrı'ya giderken de tabi sadece yeşil değil, aynı zamanda bir kısmı da meyve veren, Yeşil Ağrı olsun istiyoruz. Tabi bu projeyi biz Özel İdare ve İl tarım Müdürlüğümüzle birlikte yürütüyoruz. Arkadaşlarımız çalışıyor. Geçen yıl kurduğumuz alanı bir miktar arttıracağız diye hedeflemiştik. Baktık vatandaşlarımızdan talep çok. Bu defa onun yaklaşık 8-9 katı bir alan planladık. Bu yılda yani önümüzdeki yıl içinde, yine bu yıl yaptığımız kadar yapma, planımız var. Ama yıl içerisinde vatandaşımızın bu kurulan bahçeler konusunda verecekleri tepkiye göre, belki bu sayıyı biraz daha arttırmak durumunda kalırız. Çünkü sağ olsun hem arkadaşlarımız çok gayret ediyor. Gidiyorlar çiftçilerimizi ziyaret ediyorlar. Yapılan bahçeleri yerinde denetliyorlar. Onlara rehberlik ediyorlar. Öbür taraftan da zaten Ağrı halkı sağ olsunlar, ne yapsak daha fazla destek veriyor" dedi.

 

Yürütülen proje ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin açıklamada bulundu. Engin yaptığı açıklamada "Sayın Valimizin talimatları ve öncülüğünde, İl Özel idaresinin finansman ve desteği  ile 2018 yılında başlatmış olduğumuz Ağrı İli Meyvecilik Projesi ile 2018 yılında il genelinde toplam 20.800 adet fidan , 700 da alanda, toplam 50 adet basınçlı damla sulama sistemli Kapama Meyve Bahçesi kurulumu yapıldı. Ayrıca 2019 yılında ise toplamda 93 adet damla sulama sistemli kapama meyve bahçesi ve Eleşkirt İlçemizde yürütülen "Eleşkirt'ten Çıktım Yüküm Eriktir "projesi ile 2.500 adet erik fidanı 100 çiftçimize dağıtılarak toplamda 3.000 da alana 105.500 adet meyve fidanı dikildi. İlimizde 2 yılda toplamda 126 bin adet Meyve Fidanını toprak ve çiftçilerimizle buluştu. Bu meyve fidanları bölgemiz iklim koşullarına dayanıklı elma, armut, kiraz, vişne, ceviz, kayısı ve erik ağaçlarından oluşmaktadır.

Ayrıca ilimizde mesire alanı olarak kullanılmakta olan TRT Park alanında da 100 da alana meyve bahçesi kurulumu yapıldı. Çiftçilerimiz 2018 ve 2019 yılında yaptığımız Meyvecilik Projesi ile ilimizde sadece 621 da alan olan meyve bahçesi alanını 2 yılda 5.000 da alana çıkarmış olduk.

Kurulumu yapılan bahçelerin meyve yatıncaya kadar bakım, budama, bitki, besleme ile ilgili bütün iş ve işlemleri ise İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli Ziraat Mühendisleri tarafından yürütülmektedir" dedi.