T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“3. Ağrı Bal Festivali” Yapıldı

Yayın Tarihi : 23.9.2019

​İlimizde Ağrı Valiliği koordinasyonunda, Ağrı Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ağrı Belediyesi, SERKA ve Arı yetiştiriciliği Birliği iş birliğiyle '3. Ağrı Bal Festivali" yapıldı.

Ağrı Millet Bahçesi'nde yapılan Bal Festivali'nin açılış törenine, Ağrı Valisi Süleyman Elban, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, Kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bal üreticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan festivalde konuşan Ağrı Valisi Süleyman Elban; Ağrı'nın sahip olduğu güzellikleri tanıtmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Ağrı bal festivalimizin üçüncüsünü düzenliyoruz. İnşallah kısa bir süre sonra da Ahmed-i Hani Festivalimizin üçüncüsünü düzenleyeceğiz. Bu festivallerimiz her yıl daha da gelişerek ve güzelleşerek devam eder ve nice festivallerde de beraber oluruz. Ağrımız kendine has güzellikleri ve birçok yerde bulunmayan özellikle de flora bakımından çeşitli özelliklere sahip bir şehir. Biz bu güzellikleri ve zenginlikleri tanıtabilmek ve insanımızın bu güzelliklerden ve zenginliklerden yeterince yararlanabilmesi sağlamak amacıyla bu festivali yapıyoruz. Çünkü her ne kadar adı bal festivali, olsa da balcılığı ve arıcılığı teşvik için aynı zamanda geliştirebilmek, için Ağrı balını tanıtmak için düzenliyoruz. Ama stantlarımızda da göreceksiniz, Ağrı'ya ait başka yerel ürünleri yerel güzellikleri de tanıtmak, için bir gayret içerisindeyiz'' dedi.

Devamında Vali Elban Ağrı balının bölge balları içerisinde daha kaliteli olduğunu kaydederek, "Birinci bal festivalini düzenlediğimiz zaman, Ağrı'mızın gerçekten özellikle bölgenin balı, konusunda herkesin balı kaliteli olduğuyla ilgili bir mutabakatı var. Lakin bölge içerisinde Ağrı balının çok kaliteli olduğunu herkes kabul ediyor. Ancak balın kalitesini ispat etmek için bilimsel veri olması ve coğrafi işaret almış olmanız lazım. Hemen bu konularla ilgili çalışmalar başlatıldı. Arıcılıkla ilgili eksiklikler nedir, temel alt yapıyla ilgili eksiklikler nedir, ne yapılabilir, onunla alakalı çalışmalar yapıldı. Çalışmaların bir kısmı tamamlandı. En önemli kısmı bizim balımız çok güzel, çok kaliteli ve bunu bilimsel temele dayandırıyoruz, ispatlıyoruz ve raporluyoruz ama tanıtmıyoruz. Dolayısıyla Ağrı balını birinci bal festivali ile tanıtmaya başladık. İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde hem bu işten ekmek yiyen üreticimiz hem de mevcut üreticimiz işlerini daha da büyütürler. Bu sektör diğer üretim sektörlerine de örnek olur ve bu örnekle de birlikte diğer ürünlerimizde inşallah gelişir, büyür ve uluslararası düzeyde sektör haline gelir diye düşünüyorum. Çünkü artık "Ağrı üretiyor'' şeklinde konuştu.

Festivalin açılış konuşmasını yapın İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin; "İlimiz sahip olduğu zengin bitki örtüsü, doğallığını yitirmemiş mera va yayla alanlarıyla, arıcılık konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğumuz bu potansiyelle toplamda 400 arıcı ve bunlara ait 50 bin adet kovana ev sahipliği yapmaktayız" diyerek sözlerine şöyle devam etti;

"Sayın Valimizin bizlere sağladığı destek ve bütçelerle İlimizde arıcılık ile uğraşan üreticilerimizin önemli ihtiyaçlarından bir olan temel petek ihtiyacını karşılamak amacıyla Temel Petek Üretim Tesisi ve Makinası kurulumun sağladık. Yine arıcılarımızın çokça ihtiyaç duyduğu Ana Arı temini için Ardahan Arıcılık Üretme İstasyonu ile birlikte çalışmakta, Üreticilerimiz Ana Arı ihtiyacını gidermekteyiz.

Bakanlığımız Genç Çiftçi Projesi kapsamında son 3 yıllık süre zarfında ilimiz genelinde toplam 90 çiftçiye 2.7 Milyon TL tutarında arılı kovan ve ekipman desteği verilmiş istihdam sağlanmıştır. İlimizde 2002 yılında 2.192 adet arılı kovan sayısı, 219 yılında %95 artış göstererek 23.061 adede ulaşmıştır" dedi.

Düzenlenen bal festivalinde müzik dinletisi, halk oyunları ekibi gösterisi yapıldı.

Ayrıca yapılan konuşmaların ardından;  ilk tescil belgesi alan üreticimiz, en tecrübeli arıcı, ilk paketleme izni alan üreticimiz ve en fazla arı kovanına sahip üreticimize plaketler takdim edildi.