T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde 2019 Yılı Mahalli At Yarışları Koşuldu

Yayın Tarihi : 23.9.2019

Ağrı Valiliği ve İl Müdürlüğümüz tarafından TRT Park alanında 2019 Yılı Mahalli At Yarışları düzenlendi.

Yarışları, Ağrı Vali Vekili Sayın Ömer Faruk Tuncer, Belediye Başkanımız Savcı Sayan, Eleşkirt Kaymakamı Gülhani Ozan Sarı,  AİÇ Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Abdülhalik Karabulut İl Tarım Ve Orman Müdürümüz Kenan Engin,  İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mustafa Cebe Ve Kurum Müdürleri izledi.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, programda yaptığı konuşmada, atın kültürümüzde önemli yeri olduğunu ve geçmişteki insanların at sırtında birçok savaşa katıldığını söyledi.

Geçmişte otomobiller olmadığında herkesin evinin önünde mutlaka bir at bulunduğunu belirten Sayan, "At, bizim kültürümüzde çok önemlidir. Bugün burada bu etkinliği görünce çok umutlandım ve inşallah bunu daha da geliştirip güzel bir hale getireceğiz. İzleyicilerin rahat bir şekilde yarışları izlemesi için büyükşehirlerdeki hipodromlara benzer bir yapı yapmak zorundayız. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Yarışların açılışın konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan ENGİN; "İlimizde geleneksel olarak yapılan at yarışlarındaki amaç safkan Arap atı ırkını ıslah etmek, Ata sporu olan atçılığı geliştirmek, mahalli at yarışlarını bölgesel olarak geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. İlimizde 30 a yakın safkan Arap atı bulunmakta olup bunlardan 10 tanesi damızlık olarak kullanılmaktadır. Bu yıl 4 adet Tay kimliklendirilmiştir. 1950 li yıllarda Tutak İlçemizde başlayan mahalli At yarışları son 4 yıldır Ağrı Valiliği TRT park alanında yapılmaktadır. Bugün, Gaziler Kupası Koşusu,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kupası Koşusu, Valilik Kupası Koşusu ve geçen yılda yaptığımız gibi 15 Temmuz Şehitleri Kupası Koşusu olmak üzere 4 kategoride koşu gerçekleştirilecektir" dedi.

Konuşmaların ardından başlayan yarışlarda; 1600 metrelik Gaziler Koşusu'nda "Santolina" birinci, "Gülüzar Yeli" ikinci ve "Hazalkız" üçüncü oldu.

1600 metrelik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koşusu'nda "Gökdere" birinciliği, "Bayramhan" ikinciliği, "Ufukakay" üçüncülüğü elde ederken, 1800 metrelik Valilik Koşusu'nu ise "Selçukbey" birinci, "Radyosan" ikinci, "Nasip Bey" üçüncü tamamladı.

Kıran kırana geçen ve büyük çekişmeye sahne olan 2000 metrelik 15 Temmuz Şehitleri Koşusu'nda da "Ruaf" birinci olurken, "Kuyumcu" ikincilik ve "Nasip Bey" üçüncülük elde etti.

Kategorilerinde dereceye girenlere kupa verilirken, para ödülü verildi.