T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZ MERKEZ VE İLÇELERİNDE YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 5.11.2019

İl Müdürlüğümüz ile DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile 'Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi' kapsamında ilimiz Merkez ve İlçelerinde 32 ton Macar fiğ, 96 ton tritikale olmak üzere toplam 128 ton yem bitkisi tohumu 350 üreticimize dağıtıldı.

Tohum dağıtımı öncesi İl müdürlüğümüz toplantı salonunda ' Tohum Dağıtımı ve Bilgilendirme toplantısı' düzenlendi. Yapılan toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN, Teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Üreticilerimiz tarafından yoğun katılımın olduğu toplantı da, İl Müdürümüz Kenan Engin yaptığı konuşmada; İlimiz için hayvancılığın çok önemli olduğunu, hayvancılığın gelişmesi için de yem bitkisi üretiminin önemli olduğunu, İlimizde yem bitkisi üretimini artırmak ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yaptıklarını, projeler geliştirdiklerini bu projede DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile yem bitkisi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi kapsamında karışık ekim yapılarak yeşil ot olarak biçilmek üzere fiğ ve tritikale tohumu dağıtımı yaptıklarını, yem bitkisi üretimi konusunda üreticileri desteklediklerini, tarımsal üretimle ilgili her konuda üreticilerin yanlarında olduklarını belirtti.

Toplantıda Yem bitkisi yetiştiriciliği ile ilgili üreticilere teknik bilgiler verilerek,   tohum dağıtımına geçildi.