T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlçelerimizde “Tarım Sigortaları 2020 Yılı Uygulamaları” Konulu Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi

Yayın Tarihi : 21.1.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile TARSİM Erzurum Bölge Müdürlüğü iş birliğinde, İlimiz Merkez ve İlçelerinde devlet destekli tarım sigortaları bilgilendirme ve tanıtım toplantıları yapıldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN; Devlet Destekli Tarım Sigortaları Uygulamalarında asıl amacın çeşitli doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları minimuma indirgeyerek, çiftçimizi uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak, üretimde devamlılığı sağlamak olduğunu belirtti.

Ayrıca Tarım Sigortası yaptıran çiftçilerimizin, sigorta primlerinin yarısının devletimiz tarafından karşılanmakta olduğunu, ürünlerini sigorta yaptıran üreticilerimiz kendilerini güvence altına aldığını, çiftçilerimizin doğal riskler karşısında mağduriyet yaşamamaları için tarım sigortasını vakit kaybetmeden yaptırmalarının önemli olduğunu ifade etti.

TARSİM Erzurum Bölge Müdürlüğünce toplantıya katılan üreticilere tarım sigortalarının sistemi, mevzuatı, çalışma usulleri, bitkisel üretim ve hayvan hayat sigortalarının yeni uygulamaları konularında geniş bilgi verildi. Üreticilerimiz tarafından toplantılara yoğun ilgi gösterildi.